BAHAR YORGUNLUĞU

     

Canınız hiçbir şey yapmak istemiyor. Havalar gülen yüzünü gösterdikçe siz, kendinizi kuş kadar hafif ve zıt oranda bir o kadar yorgun hissediyorsunuz. Meraklanmayın. Herhangi bir sağlık sorununuz yok. Bahar aylarının yol açtığı, bahar yorgunluğuna tutulmuşsunuz.

 

Ancak, bahar aylarında kendini gösteren ve halk arasında ‘bahar yorgunluğu’ olarak tanımlanan bu şikâyetlerden kurtulmanın bazı yolları var. İşte günlük hayatınızı değiştirmenize gerek kalmadan bahar yorgunluğundan kurtulmanın yolları.

* Eğer koşullarınız uygunsa birkaç günlüğüne kısa bir tatile çıkın. Bulunduğunuz kenti değiştirmek oldukça iyi gelecektir.
* Aslında günlük yaşamınızda muhakkak yapmanız gereken bir şeyi yapın: Yürüyün. Özellikle güneşli bir havada yapacağınız beş dakikalık bir yürüyüş kendinizi daha iyi hissetmenize neden olacaktır.
* Ayrıca her sabah kahvaltıdan önce, kendinizi fazla yormamak koşuluyla kısa bir süre egzersiz yapın.
* Özellikle bahar aylarında sebze ve meyve yemeye daha da özen gösterin. Hatta sofranızdan eksik etmeyin. Bahar aylarına uygun meyveleri bolca tüketmeye dikkat edin.
* Bahar aylarında kendini yenileyen vücudun vitamin ve minerale daha fazla ihtiyacı vardır. Bu nedenle B ve C vitaminleri almaya özen gösterin. Ayrıca Mg, Zn, Cu gibi mineralleri de muhakkak alın.
* Günde yaklaşık olarak 3 litre su içmeye özen gösterin.
* Stresten uzak durmaya çalışın ve uyku düzeninizi koruyun. Düzenli uyku sayesinde yorgunlukla daha güçlü mücadele edebilirsiniz.
* Size keyif veren uğraşlarınıza zaman ayırın. Bir gecenizi sadece sevdiğiniz filmleri izlemeye ayırın.
* Alkol ve kafeinden uzak durun. Vücudun direncini düşüren bu maddeler, bahar aylarında sizi her zamankinden daha çok etkileyecek ve güçsüz bırakacaktır.

Tüm bunların yanı sıra bahar aylarında kendini gösteren, ‘bahar yorgunluğu’ndan kurtulmanın en önemli yolu beslenmeden geçiyor. Bahar yorgunluğunun en önemli belirtilerinden olan, uyku hali ve dikkatsizlik dengeli beslenme sayesinde giderilebilir.

Bahar aylarında; vücutta uyku ve yorgunluğa sebep vereceğinden çok fazla karbonhidrat ağırlıklı öğünler tüketmemek gerekiyor. Karbonhidrat ağırlıklı besinler, ayrıca dikkatsizliği de arttırmaktadır.

Fazla miktarda tahıl ve şeker tüketimini kesmek gerekiyor. Tahıl olarak tam buğdaylı, çavdarlı, yulaflı ve kepekli rafine edilmemiş tahılları tercih etmek gerekiyor. Günün en önemli besini olan kahvaltıyı kesinlikle atlamamak, kahvaltı yapmadan evden çıkmamaya özen göstermek gerekiyor.

Ağır yiyecekler ve yağlar yerine daha çok sebze ağırlıklı zeytinyağlı yemekleri tüketmeliyiz. Et olarak kızartma ve kavurma yerine haşlama ile ızgarayı tercih edersek bahar yorgunluğunun etkilerini yine azaltmış oluruz.

Öğünleri çoğaltarak az yemeye özen göstermeliyiz. Daha sık ama daha az yiyerek besin dengemizi tutturmuş oluruz. Ayrıca, siyah çay yerine bitki çaylarını tercih etmeliyiz.


http://www.profilo.com.tr adresinden alınmıştır.

 

Bahar, alıp başını gitmelerin mevsimidir. Sebepsiz yere bazen... Önünü ardını hesaplamadan... Hesapsız, kitapsız çekip gitmelerin mevsimidir bahar...

Bir bakarsınız kekik kokulu bir nisan sabahı koparıp alıverir sizi hayattan...

Çiçek açmış bir kiraz ağacının hayaliyle yollara düşersiniz.

Demir alır gönlünüzün limanındaki gemiler... Açılır gidersiniz...

Aradığınız belki yüzülmemiş denizlerdir, belki keşfedilmemiş sevdalar, belki hiç yazılmamış satırlar...

Yüzmenin, sevmenin, yazmanın heyecanıyla coşarsınız.

Dünyaya sırtınızı dönüp yürürken, o yaşanmamışlıkların izini sürersiniz kuytularda...

Ve çoğu zaman kendinizle karşılaşırsınız umulmadık bir köşebaşında...

Elele tutuşur yürürsünüz içindeki çocukla...

O'nu büyütmekten korkarak...

...

                                                                    Can Dündar

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !