YE# 20 OT YE - RADİKA, EBE GÜMECİ, CİPES

Bir Ege'li olarak YE# 20 etkinliğine bir çok otla katılmak istemiştim. Ama evdeki hesap çarşıya uymadı ve bir sürü aksilik oldu Radika  salatası yapabildim sadece. Evde Cipes ve Ebe gümeci vardı. Onları bile yapamadım.  Ama İzmir'in otlarını tanıtayım bari dedim.

 

Radika salatası

 • Buyuk bir tencereye su doldurun ve kaynatin
 • Su kaynayinca radikaları suya atin, bastirin ve 5 - 7 dk kaynatin
 • Yapraklari suzun ve servis tabaginiza alin
 • Uzerine sıkılmış limon, sizma zeytinyağı ekleyin
 • Sarımsağıa döğün ve yesillige ekleyip iyice karistirin


  Arapsaçı

  Yapraklarında bulunan ve uçucu bir yağ olan rezene sayesinde anasona benzer etkili ve güçlü bir kokuya sahiptir. Gaz söktürücü ve süt artırıcı etkileri vardır. Kökü idrar artırıcı olarak kullanılır.


  Acı soğan

  Yaban sümbülünün soğanıdır. İzmir Alaçatı civarında yetişir. Acı olduğu için iki kere haşlanır; üzerine zeytinyağı ve limon dökülerek yenir.


  Ebegümeci

   

  Zeytinyağlı yemeği yapılan bu bitki yurdumuzun değişik yörelerinde yetişir. Kol ve bacak çürüklerinde, ciltteki şişlik ve çıbanlara losyon şeklinde tatbik edilen bitkinin yaprakları kaynatılıp içildiğinde sinirleri kuvvetlendirir.


  Denizbörülcesi

  Deniz kıyılarında suyun gel git yaptığı yerlerde sular çekildikten sonra yetişen bu bitki, tuzlu, ekşi ama çok lezzetlidir. Daha çok ilkbaharda tüketilir; çünkü sonbahara doğru deniz tuzunu iyice içine çeker. Haşlanarak salatası yapılır. İyotlu topraklarda yetiştiğinden iyot eksikliğine bağlı guatr hastalığına iyi gelir. İdrar artırıcı ve kuvvet vericidir. Çiğ tüketildiğinde mutlaka sirke kullanmak gerekir.


  Cibez         

  Türklerin 'cücük' dedikleri yabani lahanadır. Yumuşak ve lezzetli olan bu bitki haşlandıktan sonra zeytinyağı ve limonla tatlandırılır.


  Şevket-i bostan

  Süt dikeni olarak da bilinir. Kuzu etiyle yemeği yapıldığı gibi haşlanıp salata olarak da yenir. Haşlama suyu sabahları aç karnına içildiğinde böbrek taşı ve kumu için iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.


  Turp otu

  Haşlanıp salata olarak yenildiği gibi kavrulup üzerine yumurta kırılırak da yenir. İçerdiği uçucu yağlardan dolayı canlandırıcı, sinirleri teskin edici, ağrı dindirici özellikleri vardır.


 • Yorum Yaz
  Arkadaşların Burada !
  Arkadaşların Burada !